Wersja kontrastowa
Społeczności

Co to jest zaćma?

Zaćma (po łacinie cataracta) jest to zmętnienie soczewki w oku. Wielkość i kształt ludzkiej soczewki odpowiada rozmiarowi groszku soczewicy. Operacja polega na wymianie mętnej soczewki na sztuczną.

Najczęstszą przyczyną zaćmy jest wiek. Po 60-tym roku życia człowiek może mieć początki zmętnień soczewki, co przekłada się na określone dolegliwości - jest to zaćma naturalna, związana z procesem starzenia się organizmu.

Zmętnienie soczewki w oku może być również spowodowane przyjmowanymi przez lata określonymi lekarstwami. Np. steroidami zażywanymi w związku z astmą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów - mówimy wtedy o tzw. zaćmie polekowej.

Wyróżniamy także tzw. zaćmę cukrzycową (której przyczyną są zaburzenia metaboliczne) oraz zaćmę pourazową. W przypadku tej ostatniej zmętnienia powstają na skutek urazów oka lub głowy, np. odniesionych w dzieciństwie.

Spotykana jest również zaćma wrodzona: kiedy dziecko rodzi się z mętną soczewką lub soczewka mętnieje w kilka lub kilkanaście lat od momentu urodzenia.

Ludzka soczewka może zmętnieć po kilku miesiącach od operacji jaskry - taka zaćma bywa trudna do zoperowania.

Podstawowe objawy zaćmy:
  • pogorszenie ostrości widzenia do dali (okulary, nawet nowe, nie polepszają komfortu widzenia)
  • zamglone widzenie do dali
  • „dwojenie” w oczach
  • patrząc w nocy na źródło światła mamy odczucie „oślepienia”
  • zamazywanie się tekstu podczas czytania i pisania
  • zmęczenie podczas czytania
  • łzawienie
  • słabe widzenie w słoneczny dzień

Operacja zaćmy

Zaćmę usuwamy metodą fakoemulsyfikacji za pomocą ultradźwięków (mylonych przez niektórych pacjentów z laserem).

Upraszczając: zaćmę, czyli mętną soczewkę, trzeba połamać na kawałeczki. Następnie każdy kawałeczek soczewki rozbija się ultradźwiękiem a resztki odsysa z oka. Po oczyszczeniu torebeczki wszczepia się sztuczną soczewkę. Operację zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - kroplowym, bez stosowania zastrzyków.

Zabieg jest bezbolesny! Pacjent odczuwa jedynie delikatny dotyk oraz polewanie oka specjalnym płynem.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i sprawności naszych lekarzy zabieg w Centrum Operacji Zaćmy trwa około 15 minut.

Rany (mikrocięcia) uszczelnia się bez użycia szwów.
Pacjent po operacji zaćmy bardzo szybko wraca do domu. Na drugi dzień rano zapraszamy na kontrolę - sprawdzenie stanu pooperacyjnego oka. Lekarz dobiera leczenie i umawia następną wizytę kontrolną.

Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem zakażeń i obrzęków pooperacyjnych, przez trzy dni przed operacją pacjent w domu sam stosuje odpowiednio dobrane krople. Dzięki najnowocześniejszym metodom operacyjnym zaćmy procent powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych jest minimalny i wynosi poniżej 1%.

W Centrum Operacji Zaćmy wszczepiamy najnowocześniejsze soczewki wewnątrzgałkowe asferyczne, produkcji niemieckiej lub amerykańskiej - do Państwa wyboru.

Podstawowym celem operacji zaćmy jest poprawa ostrości wzroku do dali. Do bliży pacjent nadal będzie używał okularów.
Operację zaćmy trzeba wykonać w odpowiednim czasie.

Nadmierne odciąganie operacji powoduje większe trudności operacyjne; oko wymaga więcej czasu na regenerację po zabiegu. Dlatego jeśli mają Państwo podejrzenie zaćmy, zapraszamy na konsultację do Centrum Operacji Zaćmy. Jeśli następnie zdecydujecie się na operację, koszt takiej konsultacji zostanie odjęty od ceny zabiegu.

Jak przygotować się do operacji - proszę czytać w zakładce Najczęstsze pytania i odpowiedzi.

Głwnym mikrochirurgiem w naszej klinice jest doktor nauk medycznych Jerzy Brzozowski.

Pacjenci o nas

Stokrotne dzięki dla Pana dr Brzozowskiego! Czytam, piszę i oglądam bez okularów. Mam żal tylko do siebie, że tak długo czekałam. Dlatego apeluję - nie zwlekajcie! Jedno oko, drugie i... pełen komfort życia, które może być piękne i kolorowe!Wanda, Mińsk Mazowiecki, zoperowana w klinice przy ul. Słomińskiego 19

Jestem kombatantem. Po operacji u doktora Brzozowskiego w końcu lepiej widzę własne wnuki i prawnuki. Mogę się nimi nacieszyć. Operacja była całkowicie bezbolesna.Stanisław, Warszawa

Widziałam tylko na odległość wyciągniętej ręki. Dziś mogę chodzić sama na zakupy. To niezwykłe - jak taka krótka operacja może zmienić jakość życia.Zofia, lat 78, Grodzisk Mazowiecki

Dziękuję doktorowi Jerzemu Brzozowskiemu. Dzięki tej krótkiej i bezbolesnej operacji po raz pierwszy od wielu lat zobaczyłem świat w kolorach i kontrastach. Już zapomniałem, że świat może być tak barwny. Jakie to szczęście, że trafiłem na pana.Krzysztof, lat 77, Warszawa

Oddział Centrum

ul. Słomińskiego 19 lok. 503
wejście od ulicy Dzikiej
00-195 Warszawa

+48 22 254 64 64
+48 787 90 80 90

Oddział Ursynów

ul. Wąwozowa 20 lok. 003
02-796 Warszawa

+48 780 079 506
+48 798 166 811